U organizaciji i domaćinstvu Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, od 26. do 29. lipnja 2025. godine u Washingtonu, održano je nekoliko programa na kojima su kao članica Matičnog društva bošnjačkih vijeća sudjelovali i predstavnici Koordinacije županijskih vijeća i predstavnici Bošnjaka u Republici Hrvatskoj.

Koordinacija županijskih vijeća i predstavnika RH (KBNMRH), čiji je predsjednik Adis Keranović, aktivna je članica Matičnog društva bošnjačkih vijeća koje okuplja vijeća Bošnjaka iz regije (BiH, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Srbija) te Bošnjake Sjeverne Amerike (KBSA).

Posjet ovih predstavnika upriličen je u Washingtonu, u kojem je, uz predsjednika Keranovića, sudjelovao i dosadašnji predsjednik KBNMRH Kadro Kulašin.

Program posjeta odvijao se u dvije cjeline u kojima je sudjelovalo više od 100 Bošnjaka iz 23 savezne američke države i Kanade te iz zemalja naše regije koje su članice Matičnog društva bošnjačkih vijeća. U tom su programu sudjelovali predstavnici iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije.

Prvi dio programa bio je vezan uz sjećanje i komemoraciju povodom 30 godina od genocida u Srebrenici, program koji je u organizaciji Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) održan u zgradi američkog senata i ostvaren uz izravnu podršku članova američkog Kongresa čijim angažmanom je ustupljen prostor povijesne dvorane Kennedy Caucus Room.

Prisutnima su se tim povodom obratili: senatorica Jeanne Shaheen, kongresmeni Mike TurnerJake Auchincloss i Wesley Bell, ambasador BiH u SAD-u Sven Alkalaj, direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Emir Suljagić, muftija Islamske zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike Sabahudin ef. Ćeman te izvršna direktorica KBSA Selma Porča.

Moderator ceremonije bila je Lejla Pekarić, a program je otvoren himnom u izvedbi Ume Čizmić, mlade violinistkinje i muzičkom kompozicijo Srebrenički inferno, autora Džamaludina Latića i Đele Jusića, u izvedbi mlade Ajle Bajrami.

Programu su prisustvovali predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti SAD-a, strani diplomati te predstavnici međunarodnih organizacija u Washingtonu DC. Komemoraciju su svojim prisustvom uveličali predstavnici bošnjačkih vijeća iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije i Sjeverne Makedonije, predvođeni Suljom Mustafićem, predsjednikom Matičnog društva bošnjačkih vijeća.

Među prisutnima su se nalazili i brojni predstavnici bošnjačko-američke zajednice koji su došli iz svih krajeva SAD-a da pruže podršku ovom programu. U tom dijelu progama predstavnici Hrvatske Adis Keranović i Kadro Kulašin iskoristili su priliku i susreli se s NJ. E. Pjerom Šimunovićem, veleposlanikom RH u SAD.

Riječ je o povijesnom događanju, jer prije tri desetljeća Bošnjaci su bili meta genocida i umjesto da tada budu izbrisani, danas su se okupili u prostorijama američkog Senata kao aktivni i uspješni članovi američkog društva, Europe i naše regije.

 

Drugi povijesni događaj organizacija je prvih bošnjačko-američkih dana na Capitol Hill, gdje su predstavnici bošnjačkih zajednica iz svih krajeva Sjedinjenih Američkih Država sudjelovali u nizu sastanaka sa svojim predstavnicima u Senatu i Predstavničkom domu, kao i s predstavnicima izvršne vlasti i drugih ključnih vladinih institucija. Više od stotinu bošnjačko-američkih lidera okupilo se u Washingtonu, što predstavlja najveće organizirano okupljanje američkih Bošnjaka do sada.

 

Ovo nije bio samo politički događaj, to je čin sjećanja, podsjećanja na otpor uništenju i znak dostojanstva. Za narod koji je stoljećima preživljavao diskriminaciju, negiranje, tihe i glasne pokušaje brisanja identiteta – što je kulminiralo genocidom nad Bošnjacima u vrijeme agresije na BiH od 1992. do 1995. – ovaj trenutak predstavlja povijesnu prekretnicu. Bošnjaci, koji su nekada šapatom izgovarali ime svoga naroda, sad stoje ujedinjeni pred simbolima američke demokracije, ne kao nijemi promatrači, već nego kao aktivni sudionici i tvorci svoje političke stvarnosti. Vidljivo je t0 i iz povijesne fotografije ispred Capitol Hilla.

„Za narod koji je gotovo izbrisan s mape prije trideset godina, stajati ujedinjeni ispred samog srca američke vlasti, historijski je trenutak i znak emocionalnog iscjeljenja“, rekla je Selma Porča, izvršna direktorica KBSA. Bošnjaci u SAD-u danas su uspješni naučnici, liječnici, profesori, umjetnici, vojnici, poduzetnici i javni službenici.

Osim sastanaka Bošnjaka Sjeverne Amerike s predstavnicima vlasti, članovi Matičnog društva održali su i niz drugih sastanaka u sklopu prvih bošnjačko-američkih dana na Capitol Hillu. Na sastancima s predstavnicima američke vlasti u State departmentu razgovaralo se o statusu i pravima Bošnjaka u svim državama bivše Jugoslavije, s posebnim fokusom na Bosnu i Hercegovinu, osobito na entitet RS, gdje su Bošnjaci i dalje sistemski obespravljeni i kroz negiranje genocida, brisanje identiteta, nacionalnih simbola i institucionalnu blokadu povratka.

Također u State Departmentu, članovi Matičnog društva susreli su se i s predstavnicima Kongresne biblioteke (Library of Congress) kojoj su poklonili djela i publikacije iz suvremene historije Bošnjaka, kao i studije o književnom i epskom stvaralaštvu, čime su one sada dio bibliotečne građe ove najveće svjetske knjižnice.

 

Upriličen je i prijem u Veleposlanstvu BiH u SAD, gdje je goste primio ambasador Bosne i Hercegovine u Washingtonu Sven Alkalaj sa suradnicima, a na kojem su sudjelovali i predstavnici ambasada iz regije. Tih dana, održan je i niz ciljanih sastanaka predstavnika Bošnjaka regije s Bošnjacima Sjeverne Amerike i Kanade. Dolazak više od stotinu Bošnjaka, muškaraca i žena, mladih i starih iz 23 američke savezne države  i Kanade u srce američke politike pokazuje da bošnjačko-američka zajednica više nije nevidljiva. Danas, piše svoju priču vlastitim glasom, vlastitim resursima i pod vlastitim uvjetima.

 

Ovo je samo početak, a povijest je već ispisana.