U Kulturno-informativnom centru Ambasade Bosne i Hercegovine u Zagrebu održana je 25. lipnja/juna 2025. književna večer na kojoj je predstavljena knjiga autora Muhameda Žere „Sevdalinke – 505 pjesama sa notnim zapisima“.

O sevdalinki, kao muzičkom fenomenu i obilježju specifičnog načina života u Bosni i Hercegovini, govorila je prof. dr. Naila Ceribašić, znanstvena savjetnica na zagrebačkom Institutu za etnologiju i folkloristiku i redovna profesorica etnomuzikologije na Sveučilištu u Zagrebu.

U razgovoru s novinarom Bosiljkom Domazetom, autor Muhamed Žero na osebujan je način, slikovito i upućeno, govorio o svojoj velikoj strasti i ljubavi za sevdalinku, napominjući da je većinu pjesama prvi put čuo i naučio odrastajući u Vogošći.

U muzičkom dijelu programa, izvedbom nekoliko sevdalinki, večer su obogatili Sonja Kušec Bećirević, na flauti i Abdulah Bećirević Alija, glasom.

Autor snimanja i obrade video zapisa je Mladen Grganja Grga.

Ova knjiga je dopunjeno izdanje prve njegove knjige u kojoj je sakupio 430 sevdalinki s notnim zapisima, a novo je izdanje dopunjeno sa 75 novih pjesama i opsežnim autorovim predgovorom u kojem izlaže genezu i metodologiju svojeg po mnogo čemu izuzetnog i vrijednog rada. U knjizi, autor prije svega one pjesme koje i danas žive i pulsiraju u vremenu, kao i neke manje poznate sevdalinke koje ovime nastoji otrgnuti od zaborava. Dodatna vrijednost njegova rada jest u tome što uz tekstove prilaže i notne zapise, kajdanke, koje omogućuju kvalitetan pristup svakom profesionalnom muzičaru, ali i onima koji se prvi put susreću s ovim pjesmama.

Muhamed Žero rođen je 5. septembra 1953. godine u Vogošći. Završio je Mašinsku tehničku školu i Mašinski fakultet u Sarajevu. Radio je kao inženjer u firmi Pretis. Bio je direktor Tvornice bicikla Lasta na llidži u Sarajevu i direktor Pretisa. Nakon rata radio je dvije godine u Njemačkoj, kao inženjer. Po povratku u Bosnu i Hercegovinu osnovao je svoju firmu Praktik d.o.o., gdje i danas uspješno radi. Govori engleski, njemački i ruski jezik. Paralelno s mašinstvom, čitav život bavi se i muzikom u folklornim društvima, pjevajući i svirajući gitaru i bubnjeve sa prijateljima po igrankama i sijelima. Još kao student počeo je zapisivati sevdalinke, a tokom rata sastavio je i 1995. godine objavio zbirku sevdalinki „Sevdah Bošnjaka“, koja je doživjela tri izdanja. Sa suprugom Sabihom živi i radi u Sarajevu i Vogošći i imaju dvoje djece, kćerku Mirelu i sina Nermina.

Muhamed Žero: „U duši mi je sevdalinka. Otkako znam za sebe, sakupljam ih i zapisujem. Notni zapisi sačinjeni su prema meni dostupnim snimcima i mojem i pjevanju mojih prijatelja. Nastavljam s traganjem. Ako u budućem vremenu naiđem na pomalo zaboravljene ili zapostavljene pjesme, bit će novih knjiga.“

Iz recenzija:

Munib Maglajlić : „U primjeru pothvata Muhameda Žere objedinjena je strast zaljubljenika u ovu pjesmu sa upornošću istraživača, s ciljem da se široj publici ponudi znatan broj pjesama, među njima i nezanemarljiv broj onih čiji su se napjevi dobrim dijelom počeli zaboravljati. Drugim riječima, nedostajala je ovakva zbirka, namijenjena široj publici koja voli sevdalinku, s notnim zapisima, koji će pomoći njezino održavanje kao žive pjesme, ne više kao dijela usmene tradicije, nego kao dijela umjetničke baštine.“

Mile Stojić: „Svoje dugogodišnje bavljenje fenomenom sevdalinke , Žero svojim nedoumicama i komentarima osvjetljava neka nejasna mjesta kod poznatih sevdalinki, oslanjajući se na prvotne zapise, ali i pronicljivu formalno-logičku i filološku analizu. Te male blistave eseje-medaljone on je inkorporirao u predgovor ovom izdanju, a nadati se da će ga brojni interpretatori poslušati, kako bi se ponovo oživio istinski duh i smisao tih narodnih pjesama.“

Hadžem Hajdarević: „Zbornik Muhameda Žere Sevdalinke, 505 pjesama sa notnim zapisima nije samo knjiga koja se čita, niti je samo knjiga koja poziva da se na osnovu ponuđdenih notnih zapisa pjeva, nego je to još jedna otvorena bosanska knjiga koja na najbolji način povezuje sva naša rasuta vremena i sve naše rasute svjetove i pomaže nam da i u tuzi svake pojedine sevdalinke oćutimo iskonsku i trenutnu radost svoje osobne, žive i trajne pripadnosti.“

(„Sevdalinke – Narodne pjesme iz Bosne i Hercegovine – 505 pjesama sa notnim zapisima“; izdavač: Dobra knjiga – Sarajevo, 2021.)