Predstavljen prvi tom knjige „Monografija Mladi muslimani“

Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju i Naučnoistraživački institut „Ibn Sina“ iz Sarajeva u suradnji s Medžlisom Islamske zajednice Zagreb, 14. studenoga 2024. predstavili su u Zagrebu knjigu autora Armina Džunuzovića „Monografija Mladi muslimani“, I. tom.

Direktor Instituta “Ibn Sina”, Mohammad Hossein Abbasi Valadi, zahvalio je domaćinima na suradnji istaknuvši zajedničke projekte koje već ostvaruju s BNZ Zagreba i Zagrebačke županije pod vodstvom Adisa Keranovića.

Uz moderiranje kurra hafiza Aziza Alilija, o monografiji su govorili urednik knjige Edhem Bakšić, Faris Nanić i muftija Aziz ef. Hasanović.

Monografija je rezultat zajedničkog izdavaštva Naučnoistraživačkog instituta “Ibn Sina” i Udruženja “Mladi muslimani”. Urednik knjige je Edhem Bakšić, a recenzenti su prof. dr.  Fahira Fejzić-Čengić i reisul-ulema IZ u BiH dr. Husein-ef. Kavazović.

Knjiga sadrži biografije stotinu istaknutih pripadnika Udruženja „Mladi muslimani“, osnovanog 1939. godine.

Uz potrebu za čuvanjem sjećanja na minule povijesne događaje, prvi tom monografije ima za cilj svjedočiti o nastojanjima niza pojedinaca u promicanju općeg dobra temeljenog na načelima islama.

Naime, prema pojašnjenju izdavača, „Mladi muslimani“ bili su izvorna bošnjačka i bosanskohercegovačka omladinska organizacija, koja nije ‘potaknuta izvana’ već iz autentične potrebe življenja u skladu sa svojom vjerom, tradicijom i kulturnim naslijeđem predaka.

Kako je istaknuto na predstavljanju monografije, nekoliko je još živućih pripadnika ove organizacije, kroz povijest izloženih represalijama režima i drakonskima zatvorskim kaznama, osobito poslije Drugog svjetskog rata u prvom desetljeću postojanja organizacije koja tada prelazi u ilegalu.

O idejnim načelima mladomuslimanskog pokreta, prosvjetiteljskom i humanitarnom radu, posebno je govorio Faris Nanić, istaknuvši nadu da će i taj dio njezina djelovanja biti detaljnije izložen u sljedećim izdanjima.

Prema riječima muftije Aziza ef. Hasanovića, objavljivanjem monografije osvijetljen je jedan dio prešućene i zatajene povijesti, pri čemu osobito vrijednim ističe biografije pojedinaca kako bi se njihova imena sačuvala od zaborava.

O dostupnim dokumentima i danas, poslije više od pola stoljeća široj javnosti nedostupnim arhivima, govorio je urednik knjige Edhem Bakšić, istaknuvši potrebu uvida u stradanja pojedinaca i organizacija, progonjenih i proglašavanih neprijateljima tadašnjeg političkog sustava.

Izdavači navode: „Svjesni smo da izdavanje biografija samo jednog broja članova (i to skoro samo 10% članstva Organizacije) može imati loš prijem u jednom dijelu naše javnosti. Očekujući pitanja: „zašto moj djed, amidža, punac i sl. nije obuhvaćen ovom monografijom?“ a „dao je puno toga za Organizaciju“, „mnogo je propatio i zaslužio je da bude barem spomenut“ i sl. moramo unaprijed odgovoriti da je jedini kriterij bio dostupna arhivska građa i raspoloživost istinitim informacijama u periodu pripreme ove monografije… Stoga se nadamo da će objava I. toma Monografije podstaknuti eventualne kritičare da nam pomognu u dolasku do novih i temeljitijih saznanja o „Mladim muslimanima“ koji nisu spomenuti u ovom izdanju.“